Izglītojošā darbība Rokišķu rajonā

     Rokiškis    

Rokišķu raj. Pandēļu ģimnāzijas skolotājs Almants Srjubišķis vada kokgriešanas pulciņu. Tajā skolēni tiek iepazīstināti ar koka izstrādājumu grebšanas etapiem un tehniku, lietojamiem materiāliem, darbarīkiem un to kopšanu, tradicionālajiem lietuviešu tautas kokgriezumu rotājumiem, koka sadzīves priekšmetiem u.c. Tiek mācīti dažādi kokgriešanas veidi: kontūrgrebšana, trīsskaldņu kokgriešana (ģeometriskais grebums), cauro rakstu griešana, reljefa kokgriešana, reljefa cauro rakstu griešana. Pulciņa dalībnieki piedalās dažādos pasākumos, projektos. Pandēļieši ir bieži Rokišķu novada muzejā rīkoto republikas mēroga silīšu izstāžu dalībnieki.

No 2001. g. Rokišķu novada muzejā organizētie kokgriezēju plenēri ir laba skola Lietuvas kokgriezējiem, īpaši tiem, kas vēl tikai uzsāk mākslas gaitas. Jauniem kokgriezējiem ir iespēja mācīties no pieredzējušiem meistariem, kuriem ir savs stils un kokgriešanas maniere un kuri labi izprot etniskās tradīcijas. No 2005. g. uz plenēriem tiek aicināti mācekļi. Viņi ar skolotāju palīdzību rada darbus, kas pielāgoti bērnu rotaļām.

Rokišķu novada muzeja izglītojošajā programmā "Koka noslēpumi" varat pamēģināt tos atminēt kopā ar kokgriezēju. Būs interesanti uzzināt, kā izmērīt koka augstumu, to nenozāģējot, un kāds koks gandrīz nepūst. Redzēsiet 25 veidu Lietuvā augošu koku kokmateriālus — zāģētus, virpotus, ēvelētus. Uzzināsiet, ko no tiem var izgatavot, kādi darbarīki vajadzīgi. Ieraudzīsiet, cik daudz koka skulptūru sakrāts muzejā, uzzināsiet, kas tās darinājis, un paši pamēģināsiet iegriezt ornamentu vai izgrebt karoti. Un kur aug augstākie koki Lietuvā? Visas atbildes un daudz citu interesantu lietu uzzināsiet, piedaloties izglītojošajā programmā "Koka noslēpumi".


© Rokiškio krašto muziejus