Prakartėlių parodos Rokiškio krašto muziejuje

     Rokiškis    

Rokiškio krašto muziejuje nuo 1998 m. Kalėdų rengiamos respublikinės prakartėlių (Betliejų) parodos. Jų organizavimo idėją pasiūlė italų dailininkas, verslininkas ir mecenatas Angelo Frosio, su Rokiškio krašto muziejumi bendradarbiaujantis nuo 1994 m. Tai buvo visai nauja idėja, todėl muziejininkams teko įdėti nemažai pastangų, kad ji virstų tikrove.

Prakartėlių parodų dalyviai yra labai įvairūs žmonės: garsūs tautodailininkai, moksleiviai, darželinukai, pensininkai ir kt. Labai įdomus šių parodų bruožas yra tas, kad prakartėles kuria ištisos šeimos, klasės ir kiti kolektyvai. Kadangi labai platus dalyvių ratas, tai ir medžiagos panaudojamos pačios įvairiausios: medis, molis, šiaudai, pakulos, medžio žievė, linas, popierius, džiovinti augalai ir kt.

Prakartėlių kūrėjai pasižymi lakia fantazija ir didele išmone. Yra meistrų, kurie dalyvavo beveik visose parodose. Šiuo požiūriu ypač daug dirba medžio drožėjai Saulius Lampickas (Alytus), Adolfas Teresius (Kauno r.), Gintaras Varnas (Rokiškis), Anelė Araminienė (Utenos r.), Vytautas ir Rokas Jackūnai (Pasvalys), Janina Listvina (Jonava), Rimantas Zinkevičius (Ukmergė), Raimondas Dabkus (Raseiniai) ir kiti. Kiekvienais metais jie nustebina naujais ieškojimais ir bandymais kitaip pažvelgti į Kristaus gimimą. Vieni detaliai vaizduoja personažus, kiti figūras drožia labai apibendrintas, nesileisdami į tikroviškumo paieškas. Kai kurie autoriai stengiasi atkurti Kristaus gimimo laikmečiui būdingas detales. Yra tokių autorių, kurie Kristaus gimimo prakartėlę perkelia į etnografinės Lietuvos kaimo trobą.

Šios parodos padeda kaupti bene vienintelę Lietuvoje prakartėlių kolekciją. Jau turime 100 prakartėlių, daugiausia iš medžio, kurios eksponuojamos muziejaus kluone ir jas lankytojai gali pamatyti ištisus metus.


© Rokiškio krašto muziejus